Archiwa kategorii: Pielgrzymka

Noclegi

Wybierając się na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę, często nie zawracamy sobie głowy szukaniem noclegów w Częstochowie. Najważniejsza jest droga i jej przeżywanie, modlitwy
i wsłuchiwanie się w konferencje i w samego siebie. Jednakże zapisując się na pielgrzymkę możemy przeczytać w regulaminie, opisie trasy, że pielgrzymka kończy się dzień po przyjściu na Jasną Górę.
Najczęściej uświadamiamy to sobie na kilka dni przed dojściem na szczyt i rozpoczynamy poszukiwania po współpątnikach czy ktoś ma jakieś wolne miejsce zarezerwowane w Częstochowie.
Tak jak organizatorzy pielgrzymki nie organizują powrotu z Częstochowy, tak samo nie zapewniają noclegów.
Czytaj dalej

Patrzę na nich i pytam siebie…

Patrzę na nich i pytam siebie: co im każe rzucić dom, dzieci, gospodarstwo, zarobek, zawsze pewną miskę kartofli, łóżko i pierzynę i iść mil kilkadziesiąt o suchym chlebie, sypiać po drogach, znosić trudy niewypowiedziane życia koczowniczego?… Cóż to jest za siła, która ich porywa z gniazda i rzuca w różnorodny, taki sam tłum i wlecze i odprowadza?…
„Pielgrzymka do Jasnej Góry”
Władysław St. Reymont
Czytaj dalej

Pielgrzymowanie…

„Nie mogło zabraknąć na szlaku mego pielgrzymowania Jasnej Góry”
Tradycje pielgrzymowania na Jasną Górę sięgają samych początków Sanktuarium. W krótkim czasie stało się ono jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc pielgrzymkowych. Szybko bowiem rozniosła się sława o cudach zdziałanych za pośrednictwem Matki Bożej.
Czytaj dalej