PEREGRYNACJA KOPII OBRAZU MATKI BOSKIEJ JASNOGÓRSKIEJ

Od 2 września 2017 roku Kopia Obrazu z Wizerunkiem Matki Boskiej Jasnogórskiej dotarła do Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła uczestniczył w inauguracji, która odbyła się w Radzyminie przy Kolegiacie Przemienienia Pańskiego oraz towarzyszył Maryi w trakcie Jej odwiedzin w poszczególnych parafiach.
Wspierając modlitwą pojawiliśmy się w parafiach, w których przebywamy w trakcie pielgrzymkowego szlaku oraz w  parafiach naszych pątników. Byliśmy:

  • 16.09.2017 w Jadowie
  • 08.11.2017 we Wiązowni
  • 23.11.2017 w Otwocku Wielkim
  • 22.04.2018 u Św. Jadwigi – Warszawa Żerań
  • 19.05.2018 u Ojca Pio – Gocław

16.06.2018 odbyło się uroczyste zakończenie peregrynacji oraz przekazanie Obrazu do kolejnej diecezji. Wraz z wiernymi parafii przy pl. Szembeka Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła pożegnał Czarną Madonnę. Teraz z wielką radością będziemy pielgrzymować na Jasną Górę w terminie 16-26 sierpnia by znów oddać się w Jej opiekę.

 

PEREGRYNACJI -  HISTORIA

„Matko, przyjdź do nas” tak wierni wołali gdy w 1956 obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej  był niesiony w procesji po Wałach Jasnej Góry. Zostało to wówczas odebrane jako inicjatywa peregrynacji kopii Obrazu po parafiach Polski. Informacją tą podzielono się również z Prymasem Stefanem Wyszyńskim, który przebywał w ośrodku internowania a przyjął to jako ideę przygotowań duchowych polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski.
W roku 1957  na prośbę Prymasa Stefana Wyszyńskiego
doc. Leonarda Torwirta z Toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika  wykonał duplikat Obrazu Matki Boskiej z klasztoru paulinów.

Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45 zebraniu Konferencji Episkopatu Polski a następnie w maju
Prymas Wyszyński zawiózł kopię do Rzymu i w dniu 14 maja Papież Pius XII poświęcił duplikat.

Uroczystość rozpoczęcia Milenijnego Nawiedzenia odbyła się 26 sierpnia 1957 r. na Jasnej Górze podczas której nastąpiło zetknięcie się kopii obrazów z cudownym oryginałem – obrzęd „pocałunku”.

29 sierpnia kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła swą pielgrzymkę po Polsce od odwiedzin w Archikatedrze Warszawskiej.

Niestety 4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic. Nawet w tej sprawie interweniował bp Karol Wojtyła. 12 października 1980 zakończył się I etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce a Kopia Obrazu Matki Bożej przewieziony został na Jasną Górę, pilnowany całodobowo przez milicję, która dodatkowo kontrolowała wszystkie pojazdy pojawiające się w Sanktuarium.

„Aresztowanie” trwało 6 lat ale peregrynacja jednak była kontynuowana. Od 4 września 1966 r. Matka Boża nawiedzała polskie diecezje w symbolu pustych ram, ewangeliarza i świecy.
Powrót obrazu nastąpił w 18 czerwca 1972 r.

Uroczyste nabożeństwo dziękczynne za niezwykle liczne łaski pierwszego Nawiedzenia – odnawianie życia sakramentalnego, małżeńskiego, pojednania w rodzinach, deklaracje trzeźwościowe – odbyło się na Jasnej Górze 12 października 1980 r.
Do tego czasu kopia obrazu nawiedziła ponad 8 tys. kościołów i kaplic w 7 150 parafiach.

Taka jest historia pierwszego nawiedzanie parafii. O historii i powrocie obrazu opowiadają w ciekawy sposób ojcowie paulini w trakcie peregrynacji kolejnych parafii.

Od 1985 r. trwa druga peregrynacja kopii cudownego obrazu po Polsce.

źródło:

  • http://dziedzictwo.ekai.pl
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopia_obrazu_Matki_Boskiej_Cz%C4%99stochowskiej